Jak zařídit byt pro mladou dvojici

26.01.2018

Právě jste se sestěhovali s partnerem a plánujete, jak si zařídit svůj první byt, první společný domov. Ráda bych vám přispěla pár radami do začátku, abyste pak nebyli zbytečně zklamaní, a to ne vždy vaší vinou.

Jak velký byt zvolit

To je otázka hned do začátku. Možností je samozřejmě několik, nicméně já vždy svým klientům doporučuji zvolit 3+kk nebo 3+1. To je velikost bytu, kterou si budete moci dovolit finančně - ze dvou společných platů zvládnete hypotéku, případně máte něco naspořeno atd. A navíc je to byt vhodný pro další plánovanou rodinu: jeden z pokojů bude později dětský. A pokud vám časem byt nebude stačit, vždy je možné jej vyměnit nebo prodat a koupit větší.

Pokoje pro dva

Ačkoliv jste ze začátku zamilovanou dvojicí, určitě přijde den, kdy si od sebe budete chtít aspoň na chvíli odpočinout. Proto je také vhodné mít dostatek místností. Ostatně, to se vám bude hodit, i pokud si třeba jeden z vás přivede návštěvu, zatímco ten druhý bude mít nějakou práci. Tři pokoje jsou naprosto vyhovující. Můžete je skvěle rozdělit na obytnou a klidovou zónu, popřípadě mít i určitou "přechodnou" zónu. Do klidové zóny umístěte společnou ložnici a koupelnu, do obytné zóny samozřejmě obývací pokoj. Přechodnou zónu, kterou můžete využívat s ohledem na aktuální potřeby, můžeme nazývat pracovnou, pokojem pro hosty, později bude sloužit jako dětský pokoj.

Jak si zařídit kuchyni

Kuchyň či kuchyňský kout pro dva lidi již bude potřebovat o něco více místa i spotřebičů než v případě singles. Kromě většího sporáku, myčky, pračky, mikrovlnky vám vřele doporučuji pořídit si drtič odpadků, větší dřez s odkapávací plochou a k pračce i sušičku prádla. Ta vám opravdu ušetří spoustu práce se žehlením - zvláště halenek a košil. Do kuchyně pro dva se hodí malý jídelní stolek se dvěma židlemi, ale klidně bych sáhla i po baru a barových židlích - je to stylové a je to fajn.

Obývací pokoj, který bude vyhovovat oběma

I při zařizování obývacího pokoje musíte brát ohled na to, že už jste dva. A možná máte každý jiné zájmy. Obývák si tedy zařiďte velmi variabilně, aby se nábytek dal v případě potřeby lehce přeskládat. Nezapomeňte na pohodlnou sedačku a křesla, taburet, konferenční stolek, televizní stolek s větší televizí, pár nižších skříněk na skleničky a knihy. V obýváku je prima celoplošný koberec s nízkým chlupem, který se dobře udržuje, zvlášť když si pořídíte robotický vysavač. Dobrou službu vám v obýváku prokážou pokojové rostliny a květiny, které oživí prostor, dodávají kyslík do ovzduší a pohlcují škodliviny. Hodí se palmy, kapradiny, fíkusy nebo domácí ibišky. O tom, jak chytře zařídit obývací pokoj, čtěte zde.

Ložnice pro mladý pár

Ložnice také dozná určitých změn, když jste najednou dva. Zásadně je potřeba pořídit si dvojpostel - letiště, protože jakákoliv jiná varianta je dost nepohodlná. Hlavně se vyvarujte nejrůznějších rozkládacích postelí, protože na těch se nevyspíte, leda si zničíte záda. Investujte do kvalitních postelí a matrací - to se vám brzy vrátí. I do společné ložnice patří šatní skříně, i když - ruku na srdce, dámy - více místa potřebujeme my. Nechte však svému partnerovi aspoň ¼ místa, ať se necítí ukřivděný. U nás to tak funguje již léta, a nejen v šatních skříních, ale i v knihovně atd. Také si pořiďte dva noční stolky se dvěma lampičkami a tlumené osvětlení - lampu a lustr. Výborná a užitečná je televizní obrazovka na stěnu, tu využijete nejen, když se budete chtít večer koukat na romantický film, ale také když se každý budete chtít dívat na něco jiného. Celoplošný koberec nebo menší koberečky se do útulné ložnice velmi hodí. A občas sem pusťte robotický vysavač z obýváku.

Třetí pokoj

Ať už jej budete nazývat pracovna nebo pokoj pro hosty či ještě nějak jinak, zařiďte si jej hlavně podle svého. Pokud víte, že u vás budou často přespávat hosté či příbuzní, volte i do něj postele a laďte jej do podoby spíše ložnice. Pokud však vy nebo váš partner pracujete často tzv. z home office, zařiďte si jej jako pracovnu, a to se vším všudy: počítačový stůl, pohodlná pracovní židle, poličky a knihovna, kontejnery na spisy apod. Pracovnu vybavte také pokojovými rostlinami, které vám vyčistí vzduch a dodají kyslík. O výběru a pěstování pokojovek se můžete dočíst přehledně zde. Ostatně - jste to vy, kdo tu bude pracovat, tak jistě víte přesně, co potřebujete.

Pomohla jsem vám? Máte ještě jiné nápady a zkušenosti? Podělte se o ně s ostatními prostřednictvím mého blogu. Jsem tady pro vás!

© 2018 Antonín Jelen. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky