Jak zařídit byt pro single ženu

26.01.2018

Jste žena, jste single a právě se chystáte koupit svůj první byt. To je opravdu důležitý krok ve Vašem životě. Za prvé Vám musím říct: užijte si toto období na maximum! Protože nikdy předtím ani nikdy potom již nebudete mít tolik svobody jako teď. Předtím jste pravděpodobně bydlela u rodičů nebo třeba na koleji s dalšími studenty... No a časem Vás nejspíš čeká bydlení s partnerem/manželem a dětmi a to už nebude po klidu ani památky...

Jak vybrat ideální velikost bytu

Byt si samozřejmě budete volit podle toho, jaké jsou Vaše finanční možnosti, co všechno chcete v bytě podnikat (pracovat z domu, pořádat velkolepé oslavy a večírky...), ale přesto si myslím, že ideální velikost bytu pro singles je 2+kk nebo 2+1. V takovém bytě budete mít dost prostoru, abyste si dokázala oddělit klidovou zónu od obytné, a zároveň bude dostatečně útulný pro jednoho člověka.

Dávejte si pozor na situování oken místností

U menších bytů si vždy musíte dávat pozor na situování oken na světové strany, abyste pak nebyla zklamána tím, že v létě prakticky nemůžete byt obývat, protože vám tam celý den pere slunce. Podle mě je ideální umístění oken na východ, protože Vás bude sluníčko příjemně budit, a v létě bude svítit do bytu jen dopoledne, zatímco ten největší žár přežijete ve stínu.

Jak si zařídit klidovou a obytnou zónu

Celý byt si hned na začátku projděte a promyslete, kde chcete mít klidovou a kde obytnou zónu. Klidová by měla být dále od vstupních dveří a obsahuje ložnici a koupelnu. Tady budete relaxovat a nabírat sílu na další den. Obytná zóna naopak musí být blízko vstupních dveří - i s ohledem na to, abyste návštěvu nemusela vodit přes ložnici... Obytná zóna je obývací pokoj a kuchyň nebo kuchyňský kout.

Ložnice pro single ženu

Ložnice může být tou menší místností v bytě. Budete ji vlastně užívat jen Vy, popř. Váš partner, který Vás přijde navštívit. Ale jelikož jste single, bude Vám stačit jedna, i když poněkud prostornější postel. Dále doporučuji velkou šatní skříň, klidně i vestavěnou, aby se Vám tam vešly všechny ty šatečky, kabátky, kožíšky apod. Samozřejmostí je velké zrcadlo, abyste si mohla nové outfity vyzkoušet a prohlédnout. Nezapomeňte na noční stolek k posteli. Osvětlení volte tlumené, nejlépe lustr v kombinaci s nějakou lampou či lampičkou. Více o zařizování ložnice se dovíte zde.

Koupelna - ryze ženská záležitost

Koupelnu si v single bytě opravdu užijete. Nikdo Vás nebude vyhazovat, že už jste ve vaně příliš dlouho apod. Dopřávejte si relaxační koupele, masky, peeling obličeje i celého těla, ráno osvěžující sprchu. Malujte se, jak dlouho chcete. I vybavení koupelny by tomu mělo odpovídat: skříňka se zrcadlem a ideálně i zvětšující zrcátko na líčení, skříňka na kosmetiku, prostorná vana. Zapomeňte na pračku v koupelně - to není žádná estetická záležitost.

Obývací pokoj - relaxace, práce i večírky

Největší místnost v bytě využijte jako obývací pokoj. Bude sloužit jako hlavní obytná zóna, kde můžete relaxovat, dívat se na televizi, číst si, dodělat pracovní úkoly, které jste nestihla v zaměstnání, ale také pořádat bujaré večírky a oslavy. V obývacím pokoji se neobejdete bez konferenčního stolku, křesla (na čtení, relaxaci), pohovky (pro návštěvy), můžete přidat i taburet (který bude sloužit jako odkládací stolek, ale také je doplňkové sezení, když přijde více hostů). Další nábytek už volte v minimalistickém stylu - raději menší vzdušné skříňky, než obrovské pokojové stěny. Za prvé nebudete muset tolik uklízet, za druhé bude byt působit útulněji. K televizi samozřejmě budete potřebovat televizní stolek. A hodí se i polička s knihami. K oživení obýváku jsou vhodné pokojové rostliny - volte však takové, o které se nebudete muset příliš starat (zamiokulkas, kaktusy a sukulenty, nějaká méně náročná palma...) Dominantou obýváku může být právě květina nebo např. i nějaká dekorace či soška. Na stěnu dejte alespoň jeden obraz ve Vašem oblíbeném stylu.

Kuchyň - minimalistická, úsporná a svěží

Protože nejste žádná žena v domácnosti ani maminka pečující o děti, užívejte si života, dokud to jde. V kuchyni si budete připravovat maximálně snídani, večeři či pohoštění pro přátele. Vybavte ji tedy jen tím nejnutnějším, ať nepůsobí přeplácaně a ať Vás vaření baví. Neobejdete se bez sporáku, ledničky, myčky nádobí, mikrovlnky a dobré je také umístit do kuchyně či kuchyňského kouta pračku. Všechny spotřebiče nakupujte spíše menší a energeticky úsporné. Volte barvy, které máte ráda. Je to Vaše kuchyň a Vy se v ní musíte cítit dobře. O tom, jestli mít kuchyň oddělenou od obývacího pokoje, či spojenou, si přečtěte v tomto článku.

© 2018 Antonín Jelen. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky