Již několik let se zamýšlím nad tím, proč právě nemovitosti v praze tolik táhnou investory

26.01.2018

Od doby, kdy jsem se začala věnovat realitnímu trhu, mě vždy zajímalo, proč zrovna nemovitosti v praze lákají investory daleko víc než jakékoliv jiné byty a domy napříč celou republikou. Za tu dobu jsem objevila několik důvodů a zákonitostí, které fungují.

Vyšší cena = vyšší komfort

Ačkoliv byty v Praze jsou daleko dražší než kdekoliv jinde v republice, nese to s sebou jednu obrovskou výhodu, a to vyšší komfort. V Praze máte dostupné všechno - od dobré dopravní dostupnosti, přes občanskou vybavenost, kulturní zařízení až po kousky přírody, pokud po ní toužíte. Byt v Praze může nabídnout dokonalé zázemí jak pro studenta, tak pro single, nebo mladý pár, ale i pro rodinu s dětmi, a dokonce i pro starší manžele. Je tu prostě všechno dostupné. O tom, že i nájemné je v Praze vyšší než kdekoliv jinde v republice, čtěte zde.

Větší výběr

Druhým důvodem takové atraktivity pražských bytů je mnohem větší výběr. Staví se neustále, a vy si můžete vybrat byt v klasické zástavbě, zrekonstruovaný byt v panelové zástavbě, byt v moderní zástavbě... Velikosti jsou dostupné také prakticky neomezeně. Stejně tak můžete zvolit byt s balkonem, lodžií, terasou, nebo třeba řadový domek s malou zahrádkou, kam se nemusíte bát vypustit děti, aby je nepřejelo auto.

Mnoho různých lokalit

Praha nabízí také široký výběr, co se týká lokality. Můžete bydlet v centru, poblíž centra, nebo spíš na okraji. Můžete bydlet u parku či nějakého jiného kousku přírody, nebo v blízkosti nákupního centra či poblíž kulturních institucí. Záleží jen na vás, co je pro vás lepší a pohodlnější, jaké jsou vaše zájmy a koníčky, nebo co naopak upřednostňují vaše děti. O tom, že nové byty v různých lokalitách nakupují i senioři, se dočtete v tomto článku.

Byt je vhodný na pronájem

Pokud hledáte byt jako investici a chcete jej pronajímat, pak je Praha skutečně volbou číslo jedna. Pronájem zde tradičně hledají studenti vysokých škol, mladí lidé, kteří v Praze seženou nejatraktivnější práci, a když si vydělají dost peněz, často se pak stěhují za Prahu do vlastního rodinného domu a pořizují si rodinu. Ale někteří zůstávají v Praze i s dětmi, kterým chtějí zajistit blízkost a širokou paletu různých škol (středních či vysokých). V pronajatých bytech stále častěji bydlí i senioři, se kterými budete zase spokojeni z hlediska udržování bytu, včasného placení nájemného a dobrými vztahy se sousedy.

Byt se dá lehce prodat

Pokud je vám již váš byt malý anebo nemáte zájem jej dále držet na pronájem, v Praze se vám vždy podaří sehnat zájemce o koupi bytu. Cenu můžete držet relativně vysoko, i když byt není úplně nový, protože máte výhodnou lokalitu, byt je obvykle zařízený a jeho opotřebování je zatím jen velmi malé. Doporučuji však byt důkladně uklidit, vymalovat či vytapetovat, zkontrolovat funkčnost spotřebičů, popřípadě je obnovit, aby byt zájemce lákal i na druhý pohled.

Seženete atraktivní a neobvyklé bydlení či investici

A konečně, v Praze vždy seženete také něco navíc. Jedná se o různé neobvyklé stavby, které jsou čas od času na prodej, jako například stará nádraží či staré výrobní haly. Na první pohled nic krásného, ale máte-li vizi a dokážete-li z takové budovy vytěžit maximum, můžete získat dokonalý ateliér, skvělé a neotřelé bydlení, nebo dokonce atraktivní nájemní dům s několika byty, kdy se vám vynaložené peníze vrátí poměrně rychle zpět v nájemném. V Praze totiž vždy seženete i nadšence, kteří jsou ochotní si připlatit za něco extra.

Přesvědčila jsem vás o tom, abyste si také koupili byt či nějakou jinou nemovitost v Praze? I kdyby ne pro sebe, tak aspoň na další pronájem.

A proč jste si koupili byt v Praze právě vy? Jste tu spokojeni, nebo hledáte stále ještě něco nového? Napište mi na můj blog a podělte se s ostatními o své zkušenosti.