Líbí se vám nové byty v praze? Tak neváhejte a kupte si nový byt právě nyní

26.01.2018

Jestliže jste nadšeni novou bytovou výstavbou a novými byty v praze, pak je opravdu nejvyšší čas jeden takový byt si koupit. Nečekejte, že se ceny bytů sníží, protože tomu bude spíš naopak. Sáhněte proto do úspor nebo si vyřiďte hypoteční úvěr, protože na nákup bytu je čas právě teď.

Podle dlouhodobých výhledů ekonomů a odborníků na bytovou výstavbu totiž opravdu ceny bytů budou spíš raketově stoupat, jak jsme toho ostatně svědky právě v Praze, a nakonec nejspíš dosáhnou cenové úrovně, která je obvyklá v celé západní Evropě. To však bude pro běžného obyvatele znamenat, že spadne do 70 % lidí, kteří budou bydlet v podnájmu, protože jednoduše na vlastní bydlení nedosáhnou. A i dnes ceny pronájmů rostou, o čemž se můžete přesvědčit v tomto článku.

Než však toto nastane, máte ještě v současné době šanci byt koupit, i kdybyste si měli vzít hypotéku. Ostatně takový byt je stále dobrou investicí, která vám bude generovat zisk prostřednictvím pronájmu, a pak jej můžete dát svým dětem. Máte-li dětí více, klidně si pořiďte více bytů, ty pak pronajímejte - tím také logicky splatíte hypoteční úvěr, a pak vám jednoho dne vaše děti poděkují, že jste jim zajistili vlastní byt. Ceny bytů u nás totiž rostou nejrychleji v celé Evropské unii, jak se můžete dočíst i zde.

Jak velký byt vybrat

Určitě se vám teď honí hlavou otázka, jak velký byt vybrat, aby to pro vás bylo finančně únosné a přitom ekonomicky výhodné a aby pak byt vyhovoval i vašim dětem. Ohledně finanční situace vždy doporučuji udělat si předběžný rozpočet. Podle toho se řiďte především. Jinak podle poptávky po podnájmu dnes vítězí menší byty (garsonky, 1+kk, 1+1, 2+kk, 2+1), protože jsou levnější a může si je dovolit větší skupina zájemců - od skupinky studentů, přes singles, až po rodinu s jedním dítětem. Naopak jako nejoblíbenější byt pro rodiny s dětmi se jeví byty od 3+kk do 4+1, na takový byt si ale budete muset vzít větší hypotéku, hůře se vám bude shánět podnájemník, zato však to bude skvělý byt pro vaše děti, až budou chtít založit vlastní rodinu.

Kde v Praze bydlet

V Praze máte naštěstí možnosti neomezené, stejně tak jak je zatím neomezená i výstavba nových bytů. Můžete se zaměřit na nové byty, které nabízejí developeři, doporučuji si v případě zájmu prohlédnout místo opravdu fyzicky a nespokojit se jen s počítačovým modelem, který je poněkud zidealizován. Je pravdou, že v hlavním městě nehrozí, že byste narazili na nedostatek školek či škol, že by k vám nejezdila MHD, nebo že by v blízkosti nebylo nákupní centrum či hřiště pro děti. Tyto záležitosti najdete opravdu všude blízko bydliště, takže tady nejste omezeni prakticky ničím. Vybírejte však také podle toho, zda máte raději blízkost centra, nebo vám naopak vyhovuje okraj Prahy. Zda dáváte přednost blízkosti přírody (Prokopské údolí, Divoká Šárka, Hostivař), nebo spíš milujete kulturu, lidi a nákupní centra (Harfa, Chodov).

Na co si dát pozor při koupi nového bytu

Nový byt bude na první pohled vždy vypadat krásně, všude to voní novotou, okna jsou čerstvě natřená, podlaha krásně napastovaná, dveře ještě voní dřevem, ze kterého jsou vyrobeny. Přesto se nenechte ukolébat a projděte si celý byt od vchodových dveří až po nejzazší koutek, prohlédněte, zda dveře a okna doléhají, zda někde neodstává podlaha, zda svítí všechna světla, zda fungují spotřebiče v kuchyni. Případné závady ihned řešte s firmou, od které byt kupujete. Nespoléhejte na to, že se to srovná samo. Nebojte se reklamovat - nový byt přece stojí nějaké peníze a vy si za své peníze zasloužíte jen to nejlepší!

Máte další otázky? Nápady ohledně bydlení v Praze? Již jste byt koupili a jste spokojeni? Nebo vám naopak něco vadí? Naletěli jste na klamavou reklamu a místo bydlení vám zbyly jen oči pro pláč? Všechny vaše názory a zážitky prezentujte prostřednictvím mého blogu, ať se o nich dovědí i ostatní. Věřte, že mnohým mohou vaše rady pomoci.