Podle čeho vybrat první bydlení

26.01.2018

Vybírat první bydlení je radost a starost zároveň. Určitě se těšíte, až budete bydlet spolu, sami bez rodičů atd. A hledáte to nejlepší. Já se vám pokusím shrnout výhody a nevýhody různých druhů bydlení a upozornit vás na úskalí, která vás mohou čekat. Takže, jdeme na to!

Město versus venkov

Za prvé byste se měli rozhodnout, zda chcete bydlet ve městě, či raději za městem, ve velkoměstě, nebo na malém městě, nebo třeba úplně na vesnici. Rozhodujte se srdcem, ale i rozumem. Bydlet za Prahou a do Prahy dojíždět za prací se zdá lákavé, ale pozor: čekají vás každodenní kolony ráno i večer, a pokud vaše městečko/satelit/vesnice nemá dopravní spojení, jako např. vlak, nebo aspoň několikrát denně autobus, jste odkázáni na auto i při převozu dětí do školky, školy, na různé kroužky apod. Nakonec můžete skončit jako mnoho vašich předchůdců tak, že budete dojíždět na nejbližší stanici vlaku a tam na odstavném parkovišti necháte auto celý den a budete pokračovat vlakem. V létě vás bude přinejlepším čekat vyhřátý automobil, v zimě škrábání sněhu a ledu z oken několikrát denně. I to je potřeba zvážit.

Byt versus dům

Další možností, a to jak ve městě, tak na venkově, je mít vlastní byt, nebo dům. Opět je potřeba zvážit všechna rizika na jedné straně a klady na straně druhé. Byt je obvykle součástí nějakého obytného domu, nemusíte se starat o celý dům, jen platíte do fondu oprav. To je obrovská výhoda. Nevýhodou za to může být, že si nemůžete vybrat sousedy, takže nad sebou, pod sebou i vedle sebe máte vlastně cizí lidi a musíte jen doufat, že nebudou pořádat celovíkendové večírky s hlasitou hudbou anebo že nemají 5 dětí, které neustále ječí... Dům je v tomto o mnoho klidnější, sousedé poměrně daleko, máte vlastní zahradu, tu si můžete obehnat i vysokým plotem, abyste měli úplné soukromí. Ovšem o dům i zahradu se musíte starat sami, vyplatí se mít pojištění alespoň na nejčastější živly, jako je vítr, povodeň apod., protože taková oprava střechy po silném větru vás může vyjít pěkně draho.

Nový versus starý

Často také řešíte otázku, zda si koupit byt nebo dům zcela nový, nebo již po nějakém majiteli. Tady je každá rada drahá. Starší byt může být samozřejmě o mnoho levnější, ovšem často pak budete nemile překvapeni, kolik skrytých vad se najednou objeví a vy je budete muset reklamovat či jinak řešit. I když bude právo na vaší straně, je to komplikace, která spotřebuje spoustu času i peněz. Nový byt či dům je samozřejmě dražší, ale zase máte jistotu, že zde před vámi nikdo nebydlel, všechno včetně spotřebičů je nové, na případné vady, které se jistě také můžou vyskytnout, se vztahuje právo na reklamaci přímo u prodejce/developera. Více se o tomto tématu dočtete zde.

Koupit, postavit, nebo pronajmout

A nakonec vás čeká jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které bude mít dopad na několik let dopředu ohledně placení. A to, zda si máte nový dům/byt koupit (i třeba s hypotékou), postavit, či pronajmout. Dopředu je jasné, že u bytu přichází v úvahu koupit nebo pronajmout, u domu koupit hotový dům či postavit.

Máte-li dostatek vlastních úspor anebo dosáhnete na hypotéku, mělo by pro vás být jasnou volbou byt koupit. Poté, co hypotéku splatíte, bude byt váš a již se vlastně nemusíte o nic starat. Stejně tak s dostatkem finančních prostředků kupte nebo postavte vlastní rodinný domek. Pokud žádné úspory nemáte ani se vám zatím nepodaří vzít si hypotéku, bude pro vás jediným řešením pronájem bytu. Obrovskou nevýhodou tohoto způsobu financování bydlení je to, že placení pronájmu nikdy neskončí a vy nikdy nebudete bydlet ve vlastním. Co je nájem a co by měla obsahovat nájemní smlouva, se dočtete v tomto článku.

Projděte si všechny možnosti, klidně si vezměte papír a tužku a sepište, co byste od bydlení očekávali vy, a co nabízí developer atd. Napište si všechny klady a zápory. Jděte se na byt či dům podívat, třeba i několikrát, protože i když si jej vyberete rozumem, musíte se tam také cítit dobře - čili vybírejte i srdcem. Přeji vám mnoho štěstí a spokojené bydlení!